„Familia Rose” este o reinterpretare modernă a clasicului ”The War of the Roses” (1989), bazat pe romanul lui Warren Adler, o comedie sadic de inteligentă, pe alocuri, despre căsnicie, plină de emoție, umor negru (dar negru de tot) și adevăruri incomode. Un film care te poartă prin toate stările și care îți amintește cât de complicată, dar și cât de reală, poate fi uneori iubirea.
Mariajul cuplului Ivy Rose (Olivia Colman) și Theo Rose (Benedict Cumberbatch) pare numai bun de invidiat de cunoștințe și prieteni, numai bun de urcat pe Instagram cu subtitlul „O viață perfectă” sau „Viața în Rose”, numai bun de dat ca exemplu. Amândoi soții au cariere de succes, adică nu se gândesc vreo clipă la cât o să le crească întreținerea sau curentul, au o casă de vis și până și copiii ajunși la adolescență sunt silitori și ascultători, nu rebeli și neînțeleși, ca majoritatea. Dar în spatele acestei fațade superbe a unei vieți de familie ideale, crește amenințătoare, acumulând resentimente, o furtună. Cariera lui Theo o ia brusc în picaj după un proiect complet ratat și, simultan, cariera lui Ivy decolează spectaculos.
În dinamica familiei Rose, Theo era patriarhul, un mare arhitect de succes, iar Ivy o patroană de tavernă modestă, ce își trata soțul cu toată considerația cuvenită.
Când lucrurile se schimbă atât de radical și soțul trece în planul doi, în timp ce cariera soției înflorește, raporturile din familia Rose încep să se schimbe. Soția devine afacerista de succes, ocupată și solicitată, în timp ce soțul nu face altceva decât să tragă mâța de coadă.
Inversarea acestui raport de forțe și prestigiu pică foarte prost pentru Theo, care nu poate accepta noua lui poziție de inferioritate. Și de aici, lucrurile o iau la vale pentru familia perfectă cu o viteză incredibilă, resentimentele mai vechi și mai noi transformând viața ideală a familiei Rose într-un butoi cu pulbere.
Exploziile casnice care urmează sunt sadic de amuzante și extrem de ingenioase, niciunul dintre soți nedorind să rămână, doamne ferește!, cu vreo poliță neplătită. Acum, dacă asta e, pe scurt premiza de la care pornește filmul, gândiți-vă care e rezultatul având în vedere oamenii remarcabili care s-au ocupat de proiect.
În rolurile principale îi avem pe nominalizatul la Oscar Benedict Cumberbatch (‘The Power of the Dog’, ‘Sherlock’) și pe câștigătoarea de Oscar și Emmy Olivia Colman (‘The Favourite’, ‘The Crown’); în alte roluri îi găsim pe câștigătorul de Emmy Andy Samberg (Palm Springs, ‘Brooklyn Nine-Nine’), pe câștigătoarea de Oscar Allison Janney (I, Tonya) și pe câștigătoarea de Emmy Kate McKinnon (Barbie, Bombshell). Regia îi aparține câștigătorului de Emmy Jay Roach (Meet the Parents), scenariul e scris de nominalizatul la Oscar și Emmy Tony McNamara (Poor Things, ‘The Great’), producția e asigurată de nominalizatul la Emmy Adam Ackland (‘Patrick Melrose’, The Mauritanian). În spatele camerei de filmat a stat nominalizatul la Oscar Florian Hoffmeister (Tár), scenografia a fost creată de nominalizatul la Oscar Mark Ricker (Ma Rainey’s Black Bottom, Trumbo), iar muzica a fost compusă de câștigătorul de Emmy Theodore Shapiro (The Secret Life of Walter Mitty, The Devil Wears Prada). Destul de impresionant, nu-i așa?
În concluzie: nu mai sta pe gânduri, vino să vezi cum lucrurile scapă complet de sub control în cel mai amuzant mod posibil, în minunata Familie Rose, la cinema, din 29 august.